Müşteri tanımlama veya daha önce bahsettiğimiz “Müşterinizi Tanıyın” (KYC – Know Your Customer), sadece bankacılık ve sigortacılık alanları için düzenlenmiş sektörel bir konu mudur? Webhelp’in GreenPoint’i satın alması ve Webhelp KYC Hizmetleri’nin (WKS) kurulmasının ardından, seyahat sektörü ile ilgili bu makalemizde yeni KYC alanlarına ilişkin genel görüşlere değineceğiz.

Seyahat sektöründe çalışan uzmanların çoğu “Müşterinizi Tanıyın” (KYC – Know Your Customer) ve RegTech (düzenleyici teknolojiler, düzenleyici yönetim teknolojileri) gibi terimleri anlamakta zorluk çekmeyeceklerdir. Webhelp Seyahat ve Tatil İş Birimleri Yöneticisi Carole Rousseau, “Bu yeni terimler yeni çalışma yöntemlerinin habercisi. Öncüleri seyahat sektöründe çok iyi bildiğimiz Easyjet ve Airbnb olmasına rağmen bu yöntemler aslında tüm seyahat sektörünü ilgilendirmektedir” açıklamasında bulundu.

Düzenleyici teknolojiler (regtechs) ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) ile yaş doğrulama, ulusal kimlik numarası, beyan eden kişinin bilgilerinin doğrulanması (isim, adres, e-posta vb) gibi birçok very hızlı bir şekilde elde edilebilir.

Seyahat sektöründe 4 regtech uygulama alanı:

Carole Rousse “Bu teknolojiler, bir dosyanın daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde işlenmesini mümkün kılmaktadır. Seyahat eden müşteriler daha iyi tanıma imkanı sunarak, müşeri deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur.” Günümüzde düzenleyici teknolojilerin uygulandığı 4 alan bulunmaktadır.

1 – APIS bilgisi toplama ve doğrulanması: APIS (Gelişmiş Yolcu Bilgisi: bazı ülkelere seyahat edebilmek için havayolları tarafından istenen kişisel veriler)

2 – Kredi kartı dolandırıcılığı ve borç ödememe durumunun azaltılması: Çalınan banka kartlarının %10’unun seyahat ve turizm sektöründeki harcamalar için kullanıldığını unutmayın.

3 – Churn oranının azaltılması: Özellikle mobil cihazlarda daha hızlı bir müşteri deneyimine sahip olunması nedeniyle

4 – Tedarikçilerin tanımlanması: Yine bazı ülkeler tarafından istenildiği gibi. (KYS – Know Your Supplier – Tedarikçinizi Tanıyın).

Carole Rousseau sonuç olarak şunları eklemektedir: “Bir yandan uluslararası düzenlemeler çoğalacağı ve daha karmaşık hale geleceği, öte yandan, web ve mobil uygulamalar için birçok hizmetin icat edileceği 2 trend bulunmaktadır. Bu nedenle, seyahat şirketlerinin çıkarları rekabet avantajı elde etmek için düzenleyici teknolojileri entegre etmek üzerine olmalıdır! Bu durum stratejik hale gelen dijital teknolojilerin ve insan tanımlama süreçlerinin seçimi ya da birleşmesidir”.