Furnizorul global de servicii BPO, Webhelp, achiziționează OneLink pentru a își extinde operațiunile în domeniul serviciilor și soluțiilor dedicate experienței client în America  

Brandurile complementare de Customer Experience (CX) aduc o abordare inovatoare și holistică a experienței client în lumea digitală, creând parcursuri moderne pentru brandurile clienților.

PARIS – 13 iulie 2021 – Webhelp, lider global în domeniul experienței client (CX) și furnizor de soluții de afaceri, a anunțat intenția de a achiziționa OneLink, pionier în domeniul serviciilor digitale de CX, BPO și tehnologie, ce deserveşte mărci de top din Statele Unite, Europa și America Latină. Printre clienții OneLink se numără branduri inovative de tehnologie, în creștere accelerată, din domenii precum mobilitatea partajată, e-commerce, fintech, fitness tech și aplicații de plată etc. Detaliile tranzacţiei nu fost dezvăluite încă.

După achiziție, supusă aprobării autorităților de reglementare competente, Webhelp va avea o cifră de afaceri de peste 2,4 miliarde de dolari americani, 190 de sedii în 55 de țări și peste 90.000 de angajați la nivel global.

„Webhelp și OneLink împărtășesc o cultură similară și o mentalitate de challenger. Ambele companii creează experiențe revoluționare în lumea digitală, care le permit clienţilor noștri să se poziționeze ca organizații orientate către consumatori, şi îi ajută să construiască loialitatea față de brand și să genereze profit”, a declarat Olivier Duha, co-fondator și CEO Webhelp. ” Datorită competenţelor noastre cumulate, clienții vor beneficia de o acoperire geografică extinsă, resurse şi servicii de asistenţă client suplimentare, precum și de forţa inovaţiilor noastre în domeniul soluțiilor client bazate pe digital și tehnologie”

Webhelp continuă să își mărească amprenta globală și portofoliul de servicii prin creștere organică și prin fuziuni și achiziții; 13 achiziții au fost realizate doar în ultimii cinci ani. Grupul a achiziționat recent Dynamicall, acum Webhelp Peru, extinzându-şi operațiunile pentru a deservi piețele din SUA, America Latină și Europa. Achiziţia OneLink îi asigură lui Webhelp atât o puternică şi amplă amprentă geografică în America Latină, o combinație atractivă de best-shoring și capacități nearshore, la standarde ridicate, pentru piața din SUA, cât și soluții tehnologice interne, de ultimă generație.

Esențial pentru tranzacţia Webhelp – OneLink a fost un portofoliu de soluții complementare și focusul pentru crearea unor experiențe umane excepţionale, menite să asigure succesul clienților. Ambele companii au construit o cultură în care oamenii pasionati și cu imaginație sunt motivați să creeze valoare pentru clienți din domenii provocatoare, cum sunt cel al tehnologiei de consum, industrial, e-commerce, sănătate și finanțe. Într-o lume din ce în ce mai digitalizată, ambele companii sunt nerăbdătoare să valorifice efectele pozitive şi catalizatoare ale combinației dintre oameni și tehnologie, pentru a crea experiențe client uimitoare şi impecabile. În plus, ambele companii sunt conduse de către fondatori, ceea ce presupune o abordare asemănătoare în ceea ce privește dezvoltarea unei afaceri globale, bazate pe forţa unui capital uman autonom.

„Suntem foarte mândri de echipa noastră de ‘Incredibili’, împreună cu care am construit succesul ultimilor opt ani. Suntem încântați să ne unim forțele cu familia Webhelp”, a declarat Eduardo Salazar, Director General și co-fondator OneLink BPO. Combinaţia dintre atuurile noastre ne permite să avem în continuare un impact real pentru clienții noștri, echipa noastră și pentru comunitățile în care operăm, animați de ambiția comună de a construi valoare incluzivă și durabilă.”

Potrivit lui Sandrine Asseraf, Director Executiv al Grupului Webhelp America de Nord, compatibilitatea naturală dintre companii și echipe a fost evidentă încă de la prima discuție. Abordarea centrată pe scop a OneLink este în armonie cu cea a Webhelp. Ambele branduri sunt ghidate de o cultură ambițioasă de colaborare, centrată pe oameni, menită să aibă un impact real în rândul angajaților și clienților, prin contestarea vechilor modalități de abordare și asistenţă a consumatorilor.

Pentru Webhelp, Goldman Sachs Bank Europe SE a fost consilier financiar exclusive şi Latham & Watkins LLP a fost consilier juridic.  Pentru OneLink, Rothschild & Co a fost consilier financiar exclusiv, iar Greenberg Traurig, LLP a avut rolul de consilier juridic.

Onyx banner

Despre Webhelp

Webhelp concepe, furnizează și optimizează experiențe umane de neuitat pentru lumea digitală de astăzi – prin crearea de experiențe client ce schimbă regulile jocului. De la vânzări la asistenţă, de la moderare de conținut la gestionarea creanţelor, Webhelp este un partener complet, în toate etapele interacțiunii cu clienții B2C și B2B. Cei 80.000 de angajaţi pasionați, din peste 50 de țări, reuşesc să facă diferența pentru cele mai interesante branduri din lume. Webhelp este în prezent deținut de conducerea sa și Groupe Bruxelles Lambert (Euronext: GBLB), fond de investiții global de top, începând cu noiembrie 2019.

Despre OneLink BPO

OneLink oferă servicii de experienţă client (CX) digitale, BPO și de tehnologie pentru clienți de top din America de Nord și America Latină, propunând un portofoliu amplu de servicii complexe de front, middle și back office, chatbots, AI și alte servicii de automatizare.

OneLink deține 17 sedii în Mexic, El Salvador, Nicaragua, Guatemala, Columbia și Brazilia și are peste 14.000 de angajați – the Incredybles. Compania a cunoscut o rată de creștere de la înființare de +30% (CAGR). Compania este deținută în prezent de firma cu capital privat One Equity Partners (OEP) din New York și de membrii actuali ai echipei de management OneLink.

Consultanţi în cadrul tranzacției

Webhelp

  • Goldman Sachs Bank Europe SE – Filiala Paris / Consultant financiar exclusiv
  • Latham & Watkins LLP / Consultant juridic
  • Linklaters LLP / Consultant de structurare fiscală și consilier juridic pentru finanțare
  • KKR Capital Management & Goldman Sachs Bank Europe SE – Filiala Paris / finanţator
  • Alvarez & Marsal / Consultant financiar și fiscal due diligence
  • Roland Berger / Consultant comercial due diligence
  • Auctus Advisors / Consultant IT & Tehnic due diligence

OneLink Holdings

  • Rothschild & Co / Consultant financiar exclusiv
  • Greenberg Traurig, LLP / Consultant juridic pentru OneLink Holdings şi One Equity Partners
  • KPMG / Consultant due diligence financiar și fiscal